Účetnictví pro neúčetní aneb jak číst informace z účetnictví?
Daně, účetnictví (dvoudenní seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
11.05.2015, 18.5.2015 9.00 - cca 17.00 po oba dny — 15047 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Doc. Ing. Ladislav Mejzlík, Ph.D.
absolvent VŠE v Praze, kde pracoval v letech 2006–2014 jako vedoucí katedry finančního účetnictví a auditingu, v letech 2014–2018 byl dvakrát zvolen děkanem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze a od roku 2022 je jejím proděkanem. Od roku 1993 je statutárním auditorem Komory auditorů ČR a v letech 2010–2014 byl dvakrát zvolen jejím prvním viceprezidentem, v roce 2022 jejím prezidentem. Je dlouholetým zástupcem v Národní účetní radě a dále členem European Accounting Association a American Accounting Association. Specializuje na regulaci a harmonizaci účetnictví v mezinárodním měřítku a na využití informačních a komunikačních technologií v účetnictví a auditingu. Je dlouholetým členem poradní skupiny Ministerstva financí ČR pro účetnictví a podílí se na přípravě nového zákona o účetnictví. Rovněž je členem, či předsedou výborů pro audit, pracuje v redakčních radách odborných časopisů a je členem vědeckých rad vysokých škol.
Certifikace/Akreditace
Certifikát IES
Kurz je certifikován mezinárodní společností International Education Society (IES). Účastníci mají možnost získat mezinárodní certifikát IES. Certifikáty jsou standardně vydávány v anglickém a úředním jazyce. K dispozici mohou být i oficiální překlady do dalších jazyků (němčina, francouzština, italština, portugalština a další). Vydání certifikátu je zpoplatněno společností IES.
Podrobnosti...
Odborný program
Seminář je určen všem pracovníkům, kteří při výkonu svých manažerských funkcí pracují s výstupy z účetnictví, účetními knihami, účetními výkazy a účetní závěrkou (rozvaha, výsledovka, výkaz peněžních toků, výkaz o změnách ve vlastním kapitálu a příloha), výročními a auditorskými zprávami. Zejména se jedná o majitele firem, statutární zástupce, jednatele a prokuristy, právníky, obchodní a technické ředitele a odborníky v obdobných manažerských pozicích, kteří nemají účetní vzdělání, ale jsou uživateli účetních informací nebo z titulu své pozice musí komunikovat s účetními a auditory. Seminář poskytuje základní přehled o celé šíři problematiky finančního účetnictví a využívání informací z účetnictví pro rozhodování.
Obsah semináře zohledňuje také dopady rekodifikace občanského a daňového práva do účetnictví a porovnává hlavní rozdíly mezi českým účetnictvím a Mezinárodními účetními standardy (IFRS). U účastníků semináře se nepředpokládají žádné předchozí znalosti z oblasti účetnictví.
Obsah semináře:
1. den
- Koncepce moderního účetního výkaznictví, principy a zásady finančního účetnictví, regulace a harmonizace účetnictví, IFRS, odlišnosti manažerského a finančního účetnictví. Vztah účetnictví a daní.
- Právní a technická stránka vedení účetnictví, zákon o účetnictví včetně navazujících vyhlášek a českých účetních standardů, vliv mezinárodních účetních standardů (IFRS). Organizace účetních prací ve firmě, inventarizace, oběh účetních dokladů, archivace apod.
- Audit účetní závěrky a auditorská zpráva, význam a účel auditu, průběh auditu ve firmě, informace podávané auditorem a jejich využití. Výroční zpráva společnosti, její účel, struktura a obsah, zveřejňování výroční zprávy.
2. den
- Účetní závěrka (rozvaha, výsledovka, výkaz peněžních toků /cash-flow/, výkaz o změnách ve vlastním kapitálu, příloha k účetním výkazům), struktura, obsah a význam jednotlivých účetních výkazů a vazby mezi nimi.
- Jednotlivé položky všech účetních výkazů, jejich obsah, význam pravidla vykázání a využitelnost při zjišťování informací o účetní jednotce.
- Analýza účetní závěrky, základní metody finanční analýzy, účel, možnosti a omezení. Základy finančního řízení podniku.